Media społecznościowe mogą zagrozić przyszłości ludzkości
To nie publicystyczne opinia a opublikowane w elitarnym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences wyniki badań prowadzonego przez dr Josepha B. Bak-Colemana (University of Washington) zespołu naukowców składającego się siedemnastu przedstawicieli różnych specjalizacji m. in. biologii, psychologii, ekologii, neuronauki, socjologii i filozofii.
Badacze zwracają uwagę, że obieg informacji podlega naturalnym mechanizmom pozwalającym społeczeństwom budować właściwe relacje, zasoby wiedzy i wymiany doświadczeń, czyli swoisty system społecznej odporności i samoregulacji, który zapewnia różnym grupom prawidłowy rozwój i przetrwanie. Jest to wykształcony w trakcie trwającej miliony lat ewolucji proces złożonej komunikacji, w którym zaangażowane są wszystkie zmysły, zbiorowe i indywidualne doświadczenia oraz informacje zapisane materiale genetycznym człowieka.
Naukowcy wskazują, że media społecznościowe całkowicie zakłócają ten system, wprowadzając w to miejsce nowe modele pozbawione naturalnych mechanizmów samoregulacji. Największym problemem jest brak wiedzy na temat konsekwencji działania tych mechanizmów i ich wpływu na funkcjonowanie społeczeństw w perspektywie kolejnych lat. Już dziś wiemy, że są one narzędziem pozwalającym na niszczenie lokalnych
demokracji, sterowanie opinią publiczną i globalizują wiele zjawisk społecznych, które bez ich istnienia pozostałyby lokalnymi epizodami o niewielkim zasięgu oddziaływania.
Autorzy artykułu wskazują na zagrożenia związane z niekontrolowanym rozwojem globalnych mediów społecznościowych i postulują o włącznie badań nad zachowaniami zbiorowymi do grupy dyscyplin naukowych o znaczeniu krytycznym, takich jakimi uznajemy dziś np. medycynę czy badania nad zmianami klimatu.

Autor: W. Ratajek
Link do artykułu PNAS: https://www.pnas.org/content/118/27/e2025764118
Zdjęcie (Łyżki): Blogtrepreneur licencja CC BY 2.0
Zdjęcie w nagłówku: autor licencja CC BY 2.0
Artykuł opublikowany na licencji CC BY 2.0