Najnowsze badania Uniwersytetu Oxfordzkiego wskazują na niewielki związek pomiędzy intensywnością korzystania z technologii a problemami ze zdrowiem psychicznym nastolatków
W przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego badaniu, sprawdzili oni jak na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniała się zależność pomiędzy korzystaniem przez nastolatków z nowych technologii a ich zdrowiem psychicznym. Analizie poddano grupę ponad 430 tys. nastolatków z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Co bardzo ważne, oksfordzcy naukowcy wzięli pod lupę różne technologie, które dominowały w przestrzeni rozwojowej młodzieży w ostatnich trzech dekadach. Dr Matti Vuorre, uczestnik badania i autor artykułu relacjonującego jego wyniki podkreślił, że jeśli chcemy dziś zrozumieć związek między nowymi technologiami a stanem psychicznym młodzieży, musimy najpierw odnieść się do danych historycznych z czasów, gdy rodzice, tak jak dziś o wpływ smartfonów, martwili się o negatywne skutki oglądania telewizji. Przeanalizowano więc powiązania między używaniem różnych technologii, zarówno mediów społecznościowych jak i telewizji, a częstotliwością występowania depresji, skłonnością do podejmowania decyzji samobójczych oraz pojawiania się różnych problemów o podłożu emocjonalnym.

Spośród przebadanych ośmiu związków tylko trzy wykazywały zauważalne zmiany w czasie. Co ciekawe, okazało się, że wpływ korzystania z mediów społecznościowych oraz oglądania telewizji na pojawianie się depresji u młodzieży z czasem się zmniejszał. Z drugiej strony, wzrosła zależność pomiędzy intensywnością korzystania z mediów społecznościowych a różnymi problemami emocjonalnymi. Autorzy raportu podkreślają jednak, że w każdym przypadku zaobserwowane zmiany były niewielkie.
Ogólnie panujące przekonanie, że technologie stoją za rosnącymi problemami ze zdrowiem psychicznym młodzieży nie znalazły więc wyraźnego potwierdzenia w przeprowadzonym badaniu. Naukowcy zastrzegają jednak, że zarówno tempo zmian jak i trudny dostęp do wiarygodnych danych wymaganych do badania nowych zjawisk nie pozwalają na zbyt uproszczoną interpretację uzyskanych wyników. Aby umożliwić prowadzenie rzetelnych badań życia w erze cyfrowej, wymagana jest bardziej przejrzysta współpraca między firmami technologicznymi i niezależnymi naukowcami.
Pełny raport dostępny pod adresem: https://osf.io/4zat9/
Źródło: https://www.oii.ox.ac.uk
Licencja: CC BY-NC-SA