Niezwykła 15-latka Dzieckiem Roku 2020 magazynu Time

Tygodnik Time przyznał w 2020 roku po raz pierwszy tytuł Dziecka Roku. Laureatką została 15-letnia wynalazczyni ze Stanów Zjednoczonych Gitanjali Rao. Fascynująca osobowość, ciekawość świata, pasja do nauki – to cechy, które opisują Gitanjali i dają inspirację milionom młodych ludzi i dorosłych na całym świecie.  Historia tej niezwykłej dziewczynki zaczęła się dużo wcześniej. Już w wieku 12 lat dziewczynka wygrała konkurs Discovery Education 3M Young Scientist Challenge za wynalazek Tethys, czyli urządzenie połączone ze smartfonem, które wykorzystuje nanorurki węglowe do wykrywania ołowiu w wodzie. W 2019 roku opracowała w ramach konkursu TCS Ignite Innovation Student Challenge narzędzie do wczesnej diagnostyki osób uzależnionych od opioidów. Gitanjali  storzyła też rozszerzenie do przeglądarek internetowych Kindly, które walczy z cyberprzemocą.

Gitanjali ma hinduskie korzenie, pasję i jest nie tylko wynalazczynią, ale również zapaloną popularyzatorką wiedzy i nauki. Jej wykład na kanale TEDx z 2018 roku na temat sposobów rozwiązywania problemów i innowacyjności obejrzało ponad 145 tys. osób. Gra na pianinie i gitarze basowej w szkolnym zespole, Wśród jej osobistych inspiracji na pierwszym miejscu wymienia Marię Skłodowską-Curie i zachęca kobiety do większego zaangażowania w naukę i pracę nad wynalazkami.

Źródło: Time

Person of the Year

Magazyn „Time” od 1927 r. przyznaje tytuł Człowieka Roku. Otrzymują ją ludzie, którzy zdaniem redakcji i czytelników wywarli największy wpływ (nie zawsze dobry, gdyż niechlubnymi bohaterami okładek Time’a byli np. Hitler i Stalin) na losy świata w mijającym roku. Wśród laureatów znaleźli się mi in. Mahatma Gandhi  Gandhi, Franklin D. Roosevelt, Winston Churchill, Martin Luther King Jr., Papież Jan Paweł II, Mark Zuckerberg, Angela Merkel, Greta Thunberg (2019), a w 2020 roku Joe Biden i Kamalla Harris.

Wykład Gitaniali Rao na konferencji TEx w 2018 roku

Źródło: Time

Treść artykułu /nie dotyczy filmów/ objęta licencją CC BY NC – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0