Perseverance oficjalnie rozpoczął poszukiwania oznak życia na Marsie

Marsjańska misja weszła w kolejnyekscytujący etap – zestaw instrumentów SuperCam rozpoczął zbieranie próbek w celu ich analizy pod kątem obecności śladów życia. Te materiały to „Święty Graal badań planetarnych, które pozwolą naukowcom potwierdzić obecność życia w kosmosie” powiedział Jean-Yves le Gall, szef Francuskiego Narodowego Centrum Badań kosmicznych (CNES), które było odpowiedzialne za budowę tej części konstrukcji Perseverence. Jest to naszpikowane zaawansowaną technologią niewielkie pudełko zamontowane na maszcie łazika zawierające spektrometry, laser, rejestratory dźwięku, urządzenia do analizy chemicznej, mineralogicznej i molekularnej składu powierzchni czerwonej planety.

Źródło: NASA Jet Propulsion Laboratory

SuperCam to laser, który umożliwia analizowanie obiektów znajdujących się poza ramieniem operacyjnym robota, poszerzając tym samym jego badawcze możliwości. Perseverence aktywuje becnie kolejne etapy misji i uruchamia kolejne moduły oprzyrządowania. Za kilka tygodni swoją pracę ma podjąć dron badawczy, który umożliwi zdobycie informacji z otocznia wokół łazika.

1012 PIA24492 Labeled
Źródło: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS/ASU/MSSS

Zadaniem misji jest zebranie i zabezpieczenie ponad dwudziestu próbek z powierzchni Marsa i wysłanie ich na ziemię, gdzie powinny dotrzeć w latach trzydziestym naszego wieku. Jest to piąta misja marsjańska w dziejach człowieka, jednak pierwsza, która ma szanse dostarczyć tak przełomowe rezultaty i rozpocząć nowy etap poznania kosmosu.