Polskie uczelnie i instytucje łączą swoje siły – wspólna inicjatywa badań nad rozwojem technologii kwantowych

Zdjęcie: Robert Couse-Baker via Flikr (CC BY 2.0)

Kierując nadmierną uwagę tam, gdzie inni zainwestowali już ogromne środki i gdzie mamy niewielkie szanse choćby dogonić światowych liderów, możemy przegapić kolejną szansę zajęcia miejsca wśród liczących się graczy w rodzących się teraz projektach rozwoju kwantowych technologii przyszłości. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów innowacji wykorzystujących zjawiska kwantowe, związane z komunikacją i transmisją danych, realizacją skomplikowanych obliczeń i symulacji oraz diagnostyką. Dostrzegając tę szansę,  przedstawiciele sześciu polskich uczelni oraz dwóch instytutów PAN podpisali list intencyjny w sprawie współpracy i rozwoju wspólnych badań w tym obszarze.

„Zastosowanie technologii kwantowych może przynieść rewolucyjne zmiany w medycynie, metrologii, robotyce, telekomunikacji i cyberbezpieczeństwie, bankowości, a także symulacjach układów złożonych. Na całym świecie trwa teraz wyścig nad rozwojem badań i poszukiwaniem zastosowań wspomnianej technologii. Amerykańskie ośrodki naukowe i korporacje technologiczne koncentrują się m.in. na budowie komputera kwantowego, który będzie miał w ważnych zastosowaniach nieporównywalnie większą moc obliczeniową od obecnych komputerów. W Europie zaawansowane są badania dotyczące sensorów kwantowych i łączności kwantowej.” pisze w materiale informującym o porozumieniu Uniwersytet Jagielloński,

Jak powiedział w rozmowie w radiu Tok FM  prof. Konrad Banaszek z Centrum Nowych Technologii UW CeNT, w Unii Europejskiej, po względem badań naukowych, kraje dzieli się na 2 kategorie. Pierwsza to te kraje, które są aktywne i prowadzą bardzo dużo projektów naukowych, a druga grupa (określane mianem „widening countries”), do której zalicza się niestety Polska, to mało aktywne kraje, które tracą okazję do skorzystania z dużych funduszy przeznaczanych na te działania. W tej grupie są praktycznie wszystkie kraje nowej Unii, a do tego Luksemburg i Portugalia. Oprócz historycznych przyczyn takiej sytuacji, winę za ten stan ponosi brak korzystnego ekosystemu współpracy, który pozwoliłby na to, uzyskanie wystarczającej  konkurencyjności. W tych krajach, które przewodzą w tym zakresie, funkcjonują ogólnonarodowe sieci integrujące działania przemysłu i ośrodków naukowych. To daje im organizacyjną przewagę. W Polsce przeważają działania indywidualne, samodzielne pojedyncze  inicjatywy, ale wielu dziedzinach wciąż brakuje bardziej skoordynowanych działań. W ramach dysponującej miliardowym budżetem koordynowanej przez Komisję Europejską inicjatywy Flagowych Technologii Kwantowych (Quantum Flagship), przyjęto do tej pory do realizacji 19 projektów, z czego Polska wzięła udział tylko w jednym. To daje domyślenia. Kolejne 130 projektów zostało już zakwalifikowanych do realizacji.

Dlatego tak ważna jest inicjatywa polskich uczelni. Celem współpracy ośrodków naukowych będzie powołanie w Polsce struktury organizacyjnej dla badań i rozwoju technologii kwantowych. Sygnatariusze listu dostrzegają także potrzebę systemowego i finansowego wsparcia organów państwa dla prowadzonych w Polsce światowej klasy badań w tej dziedzinie. Wśród zaangażowanych w projekt jednostek naukowych znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska oraz Instytut Fizyki PAN.

Wspólne działania ośrodków naukowych otwarte będą także na inne podmioty krajowe, prowadzące prace badawczo-rozwojowe w obszarze technologii kwantowych, w szczególności te stowarzyszone w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej przy UG oraz Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej przy UMK.

Oto link do Listu intencyjnego: https://uploads-ssl.webflow.com/5ee9d656ecaab814300ab93a/6017b2e8710fdf56f06e94e6_List_intencyjny_technologie%20kwantowe.pdf

Źródła: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Radio TOK FM