Wirtualna klawiatura Breille’a dla osób niewidzących

Żyjemy dziś w świecie obrazów i symboli. Rzeczywistość nie tylko bombarduje nas feerią multimedialnych bodźców wizualnych, ale coraz więcej czynności życia codziennego wymaga od nas dokonywania wyborów dokonywanych poprzez klikanie w symbole na płaskich ekranach i różnych panelach dotykowych. Trudno sobie wyobrazić, jak trudny jest ten świat dla osób, które zmagają się z różnego stopnia niedomaganiami w funkcjonalnośc zmysłu widzenia. Jest jednak też i inna, zdecydowanie pozytywna strona związana z możliwościami nowych mediów, Większość osób korzystających ze smartfonów nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ustawieniach ich urządzeń dostępne są liczne rozwiązania umożliwiające osobom niewidzącym i niedowidzącym z powodzeniem radzić sobie z częścią funkcji i aplikacji. Coraz więcej programów i narzędzi aktywnie wspomagających osoby z niepełnosprawnością w tym obszarze. Na rynku dostępne są fizyczne klawiatury, które po podłączeniu do smartfona pozwalają na pisanie wiadomości za pomocą alfabetu Braille’a. Jednak korzystanie z tego typu dodatków jest kłopotliwe i dalekie od wygody, z jaką z nowoczesnych telefonów korzystają osoby widzące. W odpowiedzi na te wyzwania inżynierom firmy Google udało się stworzyć wirtualną klawiaturę Braille’a dla system operacyjnego Android.

Louis Braille (1809 – 1852) – wynalazca pisma punktowego dla niewidomych. Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille’a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym, a więc takim, za pomocą którego można stworzyć cały alfabet i zestaw pozostałych znaków niezbędnych do pisania. Łączna liczba symboli, które można w ten sposób oznaczyć wynosi 64. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6.

Klawiatura nosi nazwę TalkBack wykorzystuje system wprowadzony przez Louisa Breille’a uruchamia na ekranie dotykowym 6 interaktywnych punktów odpowiadających punktom pozwalającym na wprowadzanie dowolnych liter i znaków. Na przykład aby wpisać literę „A”, wystarczy nacisnąć punkt 1, a „B” 1 i 2 jednocześnie, itd.

W ten sposób można pisać wiadomości sms, maile, korzystać z mediów społecznościowych i innych aplikacji dostępnych w telefonach. W połączeniu z innymi udogodnieniami, a w szczególności asystentem głosowym, świat nowych technologii staje się bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Klawiatura jest dostępna bezpłatnie dla urządzeń z wersją oprogramowania Androidem 6.0 i wyższym.
Autor: Wojciech Ratajek
Opracowane z wykorzystaniem informacji zamieszczonych na portalu www.blog.google.
